czwartek, 29 grudnia 2011

Makowiec japoński

Bardzo lubię makowce, a najbardziej lubię masę makową. Przeszukałam internet i znalazłam przepis na makowiec japoński. Jest pyszny, trafia na listę moich ulubionych ciast :)Przepis znalazłam tu
Szczególnie zaintrygowały mnie jabłka w przepisie :)

Makowiec z jabłkami - japoński
z bakaliami i orzechami. Z miodową polewą kajmakową.
Duże ciasto, dla licznych gości :-) Uwagi:
Jabłka można zetrzeć na tarce o dużych oczkach i wmieszać w masę makową. Można je też zetrzeć na cienkie półplasterki i układać warstwami lub też połowę jabłek zetrzeć na tarce i dodać do masy makowej a połowę ułożyć w plasterkach. Na zdjęciach makowiec ma dwie warstwy tak startych jabłek (na bocznej części tarki): jedną na spodzie, drugą w środku masy makowej. Można zrobić dodatkową warstwę z jabłek, np. na wierzchu makowca.
Makowiec można upiec bez dodatku jabłek, będzie ciemny i jednolity. Klasyczny makowiec z masy makowej. Jabłka zmiękczają jego strukturę i sprawiają, że jest jaśniejszy.
Makowiec można upiec z połowy składników i w mniejszej formie, czas pieczenia skracamy wówczas do około 40 minut.




Składniki:

• 1,5 kg masy makowej (przygotowanej według przepisu)
• 10 jajek (w temperaturze pokojowej)
• 9 łyżek kaszy manny
• 3 duże jabłka (około 750 g)
• sok z 1/2 cytryny lub limonki
• 1/2 szklanki płynnego miodu lub cukru

Do dekoracji: orzechy włoskie i laskowe, migdały, suszone morele, skórka pomarańczowa, suszone lub smażone jabłka


Duża tortownica o średnicy 28 - 30 cm, posmarowana masłem i wyłożona papierem do pieczenia lub prostokątna o wymiarach 20 - 30 cm. Jeśli pieczemy z połowy porcji, używamy tortownicy o średnicy około 23 - 24 cm lub prostokątnej 17 x 25 cm.

Przygotowanie:
Przygotować masę makową z bakaliami jak w przepisie. Piekarnik nagrzać do 175 stopni. Oddzielić białka od żółtek. Żółtka utrzeć na puszysty krem (około 7 minut ubijania). Oddzielnie ubić białka na sztywną pianę. Masę makową wymieszać z kaszą manną.
Jabłka obrać i zetrzeć na bocznej części tarki, otrzymując cienkie plasterki (niekoniecznie idealnie równe) lub zetrzeć na standardowych dużych oczkach tarki (czytaj uwagę nr 1 i 2 na górze strony). Jabłka skropić sokiem z cytryny lub limonki i wymieszać z miodem lub cukrem.
Masę makową delikatnie połączyć (łyżką) z utartymi żółtkami, a następnie z ubitą pianą z białek.
Do tortownicy wykładać na przemian plasterki jabłek i masę makową lub wmieszać starte jabłka w masę makową i całość wyłożyć do tortownicy (czytaj uwagę nr 1 na górze strony). Wyrównać powierzchnię i wstawić do nagrzanego piekarnika na 50 minut. Ostudzić, następnie udekorować miodową polewą kajmakową (przepis poniżej), orzechami, migdałami oraz suszonymi owocami.

Miodowa polewa kajmakowa (można przygotować z 1/2 porcji):

• 1 szklanka śmietanki kremowej 36%
• 1/2 szklanki miodu (można zastąpić cukrem)

Śmietankę i miód umieścić w rondelku (najlepiej z grubym dnem) i gotować na wolnym ogniu przez około 30 - 45 minut, mieszając co około 5 - 7 minut (uważać, aby masa nie przywierała do dna). Gotować aż masa będzie osiągnie jasno brązowy kolor. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawiony ślad w postaci komentarza ;)