wtorek, 11 stycznia 2011

Chałka z wanilią i makiem

W niedzielę wieczorem zachciało mi się chałki, niestety nie było chętnego aby iść kupić ją w sklepie. Postanowiłam więc upiec ją sama. Przeszukałam wszystkie książki z przepisami jakie posiadam. W książce, którą zamówiłam przy zamawianiu mojego robota zanalazłam taki, który moim zdaniem był najbardziej odpowiedni.


Przepis:
1 laska wanilii
225 ml mleka
15g świeżych drożdży
625-700 g mąki
1 łyżeczka soli
75 g roztopionego masła
3 łyżki miodu
3 jajka
1 żółtko
2 łyżeczki maku

Laskę wanilii rozciąć wzdłuż i wyjąć ziarenka. Włożyć do rondelka z mlekiem i całość zagotować. Odstawić do wystygnięcia (powinno być letnie). Dodać rozproszone drożdże, wymieszać do rozpuszczenia.

Wymieszać 625 g mąki z solą, dodać rozpuszczone drożdże. Zagniatać, następnie dodać roztopionego masło, miód i jajka, zagnieść, dodać stopniowo pozostałą część mąki. Zadniatac tak długo aż ciasto przestanie się kleić do naczynia. Przełożyć je do natluszczonego naczynia, posmarować jego powierzchnię olejem. Przykryć wilgotną ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na 1 godz. lub do chwili, gdy ciasto podwoi swoją objętość.

Ponownie zagnieść ciasto i podzielić na 6 części. Każdej części nadać kształt wałeczka o długości ok 35 cm. Z trzech wałeczków zapleść warkocz, końce zawinąć pod spód i ułożyć na blasze do pieczenia wysmarowanej tłuszczem. To samo zrobić z pozostałym ciastem. Przykryć wilgotną ściereczką i zostawić na godz.

Rozgrzać piekarnika do temp. 200 st.C. Wymieszczać żółtko z łyżką zimnej wody. Posmarować ciasto i posypać makiem. Piec przez 30 min (moje się piekły trochę krócej) Smacznego!!!

2 komentarze:

Dziękuję za pozostawiony ślad w postaci komentarza ;)